Große Mühlenstraße: nr 46 - Willa Rost
Willa Rost (niem. Villa Rost) położona jest przy ul. Piłsudskiego 16 (wg niemieckiej numeracji Große Mühlenstraße 46). Wybudowana w drugiej połowie XIX wieku kamienica to parterowy budynek z dwukondygnacyjnym ryzalitem frontowym, nakryty dwuspadowymi dachami. Jak czytamy w karcie gminnej ewidencji zabytku: Zachowana jest historyczna kompozycji elewacji oraz bogaty, historyzujący detal architektoniczny (gzymsy, opaski, bonie). Otwory okienne ujęte są pilastrami i gzymsami.
Pierwszym właścicielem willi był August Rost - wydawca, introligator i handlarz produktami papierniczymi. Sklep Rosta znajdował się w tym czasie najprawdopodobniej w południowej pierzei historycznego Rynku, obecnego Placu Konstytucji, pod numerem 10, w którym oprócz produktów papierniczych, w okresie przedświątecznym oferowany był bogaty asortyment prezentów. W ofercie były książki obrazkowe, bajki, zeszyty, ilustrowane elementarze, kolorowe i czarno-białe arkusze z obrazkami, kartonowe modele do wycinania i sklejania, papierowe lalki-ubieranki, piórniki, pudełka na farby, przybory do szycia i na artykuły toaletowe. Dostępne były też złote, srebrne i kolorowe arkusze, złoto płatkowe, złota pianka (?), arkusze do listów i papier do pisania, a także wszystkie rodzaje artykułów do pisania i rysowania, stalówki i obsadki do pióra, ołówki oraz podręczniki. Rost oferował także Biblie, testamenty (?), śpiewniki, modlitewniki i kalendarze. W ostatnich latach XIX wieku sklep przejął Gustav Rost.
Willa Rost w nieznanym czasie zmieniła właściciela. Według księgi adresowej z 1925 roku pod numerem 46 mieszkał spedytor Emil Köpp. Interesującą wzmiankę o przedwojennym kolorze willi znajdujemy w piśmie Dramburger Kreisblatt (1994/4): Es folgt die weisse Villa des Speditionsgechafts Köpp. - tłum. Dalej znajdowała się biała willa firmy przewozowej Köpp. W książce adresowej oddającej stan z 1945 roku pod numerem 46 wymieniona jest Elisabeth Köpp, wdowa po spedytorze Emilu oraz (zapewne ich dzieci) Edith i Manfred. Obecnie kamienica pełni funkcję mieszkalno-handlowe.
Komentarze
Prześlij komentarz