Drawski Rynek: kamienica nr 1 - aptekarz van Essen, Emil Altmann, Otto Wilken, Carl Heyn

Dziś powracamy na drawski Rynek, aby przyjrzeć się nieistniejącej już kamienicy, od której rozpoczynała się rynkowa numeracja. Znajdujący się w północnej pierzei dwupiętrowy budynek z dwuspadowym dachem ustawiony był ścianą szczytową do przyległej Luisenstraße (obecnej ul. Sybiraków).



Pierwsza wzmianka o kamienicy pojawia się w drawskich kronikach już w 1765 roku (Niessen, str. 415), kiedy to budynek zostaje zakupiony przez aptekarza van Essena, który urządza w niej swój zakład. Apteka w późniejszym czasie przechodzi zapewne w ręce jego potomka i działa w tym miejscu niemal sto lat. Szyld "Apotheke" widoczny jest nawet na zbliżeniu poniższej ilustracji przedstawiającej Rynek w 1850 roku. W latach 50. XIX wieku w Dramburgu pojawia się nowy aptekarz - Richnow - który przenosi placówkę do budynku przy Große Mühlenstraße 1 (obecna ul. Piłsudskiego), gdzie apteka mieści się do 1945 roku.

Północna pierzeja drawskiego rynku w 1850 roku.


Nie wiemy co dokładnie mieściło się w kamienicy pod numerem 1 od lat 50. XIX wieku do końca lat 90. XIX wieku. Wiemy natomiast, że w 1897 roku mieścił się tam sklep Emila Altmanna, który handlował tekstyliami i wytworami rzemiosła. Sklep Altmanna figuruje jeszcze w księgach adresowych w 1902 roku.

Kamienica z nr 1, w której w 1897 roku mieścił się sklep Emila Altmanna. Fotografia wykonana podczas obchodów związanych ze świętowaniem 600-lecia nadania praw miejskich.

Z kolejnym biznesem do kamienicy przy Rynku wprowadza się Otto Wilken. Księgi adresowe wymieniają jego nazwisko w 1913 roku. W tym czasie zmienia się także asortyment i charakter sklepu. Wilken zaczyna handlować modną odzieżą i tkaninami, tworząc swojego rodzaju dom mody. Zmiany zachodzą również w wyglądzie budynku. Cała szerokość kamienicy od strony rynku na poziomie parteru zamienia się w obszerną, nowoczesną wystawę, nad którą pojawiła się także charakterystyczna markiza, która rzucała cień na oglądających ekspozycję potencjalnych klientów.

Północno-wschodni narożnik drawskiego Rynku w czasach, gdy w kamienicy pod nr 1 znajdował się sklep odzieżowy Ottona Wilkena.

Północno-wschodni narożnik drawskiego Rynku w czasach, gdy w kamienicy pod nr 1 znajdował się sklep odzieżowy Ottona Wilkena z charakterystyczną markizą.

Rachunki ze sklepu Ottona Wilkena.

W księdze adresowej z 1925 roku w kamienicy pod numerem 1 wymieniony został handlarz Ludwig Neumann, który w drawskiej centrali telefonicznej posiadał numer 25. Nie wiemy jednak wiele o jego działalności. Przedostatnim przedwojennym właścicielem kamienicy był Hermann Heyn, jednak rodzinny interes firmował swoim imieniem Carl Heyn. Jego nazwisko wymieniane jest w 1929 roku. Podobnie jak Wilken, oferował on modną odzież, wyroby bawełniane, wełniane, dzianiny, tkaniny meblowe, dywany i zasłony. Jako ostatnia przed zakończeniem wojny, do kamienicy wprowadziła się rodzina Braunschweig. Ewald i Luise oraz zapewne ich syn Karl-Heinrich z żoną i dwójką dzieci, podtrzymywali tradycję handlu konfekcją pod numerem 1. W kamienicy mieszkała wówczas jeszcze rodzina ogrodnika Maxa Schulza, w tym jego żona Anna i najprawdopodobniej córka Waltraud, a także Alfred Pless i wdowa Gattner.

Północno-wschodni narożnik drawskiego Rynku w czasach, gdy w kamienicy pod nr 1 znajdował się sklep odzieżowy Carla Heyna.



Wieszak na ubrania ze sklepu Carla Heyna. Źródło: fb/Drawskiefotografie

W marcu 1945 roku, kamienica przy drawskim Rynku pod numerem 1, podzieliła los wielu zburzonych podczas działań wojennych budynków. Zgliszcza budowli zostały jeszcze - jak widać na zdjęciu poniżej - na krótki czas zabezpieczone, jednak niedługo potem je rozebrano. Dopiero pod koniec lat 70., po wyburzeniu wszystkich kamienic pierzei północnej, rozpoczęto w tym miejscu budowę nowego bloku, podczas której znaleziony został [skarb monet z Drawska Pomorskiego].

Północna pierzeja drawskiego Rynku z zaznaczoną ruiną kamienicy z nr 1. Rok 1945 (?). Autor nieznany.

Komentarze

Popularne posty

Popularne artykuły