Skarb monet z Drawska Pomorskiego
W marcu 1979 roku przedsiębiorstwo budowlane w Drawsku Pomorskim przystąpiło do porządkowania pod nową budowę obszaru, który przed wojną zajmowały budynki stanowiące północną pierzeję dawnego rynku, dzisiejszego Placu Konstytucji.
![]() |
Ryc. 1. Drawsko Pomorskie. Miejsce znalezienia skarbu. |
Praca była o tyle utrudniona, że koparka wciąż napotykała na ślady starszej zabudowy. W pewnym momencie, na głębokości ok. 3 – 4 metrów czerpak koparki naruszył wmurowaną w jedną z piwnicznych ścian skrytkę zawierającą szklany słój z monetami z XVI i XVII w. Ich właściciel, którego imienia już nigdy nie poznamy, ukrył je (po 1655 r. – data na najmłodszej monecie) zapewne w obawie przed nawiedzającą miasto tak często w tamtych czasach zawieruchą wojenną, i już nigdy nie powrócił po swój skarb.
O znalezisku być może nikt by się nie dowiedział, gdyby nie czujność strażników więziennych, nadzorujących więźniów z Zakładu Karnego w Wierzchowie, którzy brali wówczas udział w pracach budowlanych w Drawsku. Na miejsce znalezienia skarbu niezwłocznie wezwana została Milicja Obywatelska. Czynności wyjaśniające prowadzi Józef Łapczyński, pracownik Komendy Rejonowej MO w Drawsku, któremu podczas rewizji więźniów udaje się odzyskać 6 monet. Kolejne 2 odbierają więźniom strażnicy Zakładu Karnego podczas kolejnej rewizji już w więzieniu.
![]() |
Ryc. 2. Kościół oraz ogrodzony plac budowy w 1979 r. |
O odkryciu skarbu zostaje poinformowany Stanisław Kalinowski z Wydziału Przestępstw Gospodarczych MO w Koszalinie. O rzeczy dowiadują się także mieszkańcy miasta, którzy po zakończeniu pracy przez robotników, skrupulatnie przeszukują miejsce znaleziska.
W tym czasie – 23 marca 1979 r. – do Drawska przyjeżdża Kierownik Działu Archeologicznego Muzeum Okręgowego w Koszalinie Henryk Janocha oraz Wojewódzki Konserwator Zabytów Archeologicznych w Koszalinie Franciszek J. Lachowicz. Dokonują oni lustracji miejsca odkrycia skarbu, jednak nic więcej nie udaje im się znaleźć.
![]() |
Ryc. 3. Wjazd z Placu Konstytucji na ul. Mariana Buczka (obecną ul. Sybiraków). |
Z rozmów przeprowadzonych z więźniami, a także z jednym ze strażników więziennych uzyskali jednak poufną informację, iż monet w słoju było więcej od tych, które udało się zabezpieczyć. Część z nich udało się pewnie ukryć więźniom Zakładu Karnego, część trafiła być może do mieszkańców miasta: robotników oraz osób, które później przekopały miejsce znaleziska.
Śledztwo prowadzone przez drawską i koszalińską milicję nie przyniosło dalszych efektów i sprawa po kilku tygodniach ze względu na brak nowych danych oraz małą szkodliwość przestępstwa została umorzona. Ostatecznie, 22 czerwca 1979 monety trafiły do Muzeum Okręgowego w Koszalinie.
Spis pozyskanych monet:
1. Trojak pruski z 1535 r. (3 grosze pruskie lenne) [Srebro]
Pochodzenie: Polska – Prusy Lenne
Emitent: Albrecht Hohenzollern (1525 – 1568; w nawiasach podane są daty panowania)
Wybity w mennicy w Królewcu.
2. Talar saski z 1595 r. [Srebro]
Pochodzenie: Księstwo Saksonii, linia albertyńska
Emitent: wybity podczas panowania Christiana II (1591 – 1611) – elektora i Jana Jerzego I oraz Augusta. Wspólny czas emisji 1591 – 1611.
Wybity w mennicy w Dreźnie przez mincerza Hansa Bienera.
3. Talar brunszwicki z 1608 r. [Srebro]
Pochodzenie: Księstwo Brunszwik – Lünerburg – Wolfenbüttel
Emitent: Henryk Juliusz (1589 – 1613)
Wybity w mennicy w Zellerfeld.
4. Talar saski z 1623 r. [Srebro]
Pochodzenie: Księstwo Saksonii, elektorat, linia albertyńska
Emitent: Jan Jerzy I (1611 – 1656)
Wybity w mennicy w Dreźnie przez mincerza Heinricha von Rehnen.
5. Talar saski z 1623 r. [Srebro]
Pochodzenie: Księstwo Saksonii, elektorat, linia albertyńska
Emitent: Jan Jerzy I (1611 – 1656)
Wybity w mennicy w Dreźnie przez mincerza Heinricha von Rehnen.
6. Talar niderlandzki z 1624 r. (?) [Srebro]
Pochodzenie: Zjednoczone Niderlandy, prowincja Holandia, republika
Wybity w mennicy w Dordrecht.
7. Dukat niderlandzki z 1630 r. [Złoto]
Pochodzenie: Zjednoczone Niderlandy, prowincja Fryzja Zachodnia, republika
Wybity w mennicy w Enkhuizen.
8. Talar mansfeldzki z 1637 r. [Srebro]
Pochodzenie: księstwo Mansfeld, linia Bornsted i linia Eisleben
Emitent: Wolfgang III (1615 – 1638) i Jan Jerzy II (1619 – 1647), wspólny czas emisji 1631 – 1638.
Wybity w mennicy w Eisleben przez mincerza Hansa Philippa Koburger.
Niedługo po odkryciu skarbu Muzeum udało się zakupić dwie monety, które prawdopodobnie pochodziły z drawskiego znaleziska. Pierwszą zakupiono 20 kwietnia 1979 od mieszkańca Strzekęcina, drugą 26 lutego 1980 od mieszkanki Koszalina.
9. Półtora talara z 1655 r. [Srebro] - zakupiona w kwietniu 1979
Pochodzenie: Księstwo Brunszwik – Lünerburg – Wolfenbüttel
Emitent: August II Młodszy (1635 – 1666)
Wybity w mennicy w Zellerfeld przez mincerza Henninga Schluter.
10. Talar saski z 1616 r. [Srebro] - zakupiona w grudniu 1980
Pochodzenie: Księstwo Saksonii, elektorat, linia albertyńska
Emitent: Jan Jerzy I (1611 – 1656)
Wybity w mennicy w Dreźnie przez mincerza Heinricha von Rehnen.
Zespół dziesięciu monet jest zaledwie częścią właściwego depozytu rozproszonego w czasie odkrycia. Jednak na podstawie dostępnego materiału i posiłkując się założeniem, że dwie monety zakupione przez Muzeum Okręgowe w Koszalnie stanowiły pierwotnie część drawskiego skarbu, ustalić można, że ukrycie skarbu nastąpiło po 1655 r., wskazuje na to najmłodsza moneta zespołu, t.j. półtora talara księstwa Brunszwik-Lünerburg–Wolfenbüttel, emitowana przez Augusta II Młodszego. Warto zwrócić uwagę na chronologię depozytu, która rozciągnięta jest na co najmniej 120 lat.
![]() |
Ryc. 4. Pochodzenie monet w skarbie z Drawska Pomorskiego na tle okręgów menniczych Rzeszy Niemieckiej wg B. Paszkiewicza. |
Bibliografia:
- B. Mielniczuk, B. Miłosz, Skarb monet z XVI/XVII wieku znaleziony w Drawsku Pomorskim w województwie koszalińskim w roku 1979, "Koszalińskie Zeszyty Muzealne", t. 20, 1996.
Komentarze
Prześlij komentarz