Pomnik Wilhelma I Hohenzollerna (Kaiser Wilhelm Denkmal)

Przy wejściu do Gaju Królowej Luizy (dzisiejszego Parku Chopina), między budynkiem Gimnazjum a gmachem Szkoły Powszechnej znajdował się pomnik Wilhelma I Hohenzollerna (1797 - 1888), króla Prus, prezydenta Związku Północnoniemieckiego, a od 1871 roku cesarza niemieckiego. Stanowił on popularny motyw przedstawiany na widokówkach wysyłanych z Dramburga w świat. Przyjrzyjmy mu się dziś bliżej.

Uroczyste odsłonięcie pomnika, które zostało uwiecznione na poniższym zdjęciu, odbyło się 22 marca 1897 roku, w setne urodziny cesarza. Na wydarzenie tłumnie przybyli mieszkańcy miasta, którzy chcieli oddać cześć "księciu kartaczy". Uroczystość ta miała pierwotnie stanowić część obchodów związanych ze świętowaniem 600 rocznicy nadania praw miejskich Dramburgowi, te jednak zostały przeniesione na końcówkę czerwca.









Wykonaniem pomnika zajęła się drawska firma kamieniarska "H. Nerius & Co.", która wykonała również znajdujący się przy drawskim kościele monument przedstawiający Wiktorię, a poświęcony uczestnikom wojen z Austrią w 1866 i Francją w 1870-71 oraz pomniki w Wałczu, Kaliszu Pomorskim i Świdwinie.


Zajęcie miasta przez Armię Czerwoną przypieczętowało los niemal wszystkich niemieckich pomników w mieście. Świadek tamtych zdarzeń, Pan Bogdan Waldemar Jasiński w swoich wspomnieniach zwraca uwagę, że w 1945 roku pomnik Wilhelma był zrzucony i leżał u stóp postumentu, na którym później ustawiono radziecką gwiazdę. Dziś w tym miejscu stoją dwa czołgi T-34. Powojenne losy pomnika zostaną opisane w odrębnym poście.


Komentarze

Popularne posty

Popularne artykuły