Pokaz filmu "Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny" w reżyserii Heleny Kwiatkowskiej w Kinie Drawa w Drawsku Pomorskim (10.03.2025)

W ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego zapraszamy w poniedziałek, 10 marca 2025 r., o godz. 18:00, do Kina Drawa w Drawsku Pomorskim na pokaz filmu dokumentalnego pt. „Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny” oraz na spotkanie z jego reżyserką Heleną Kwiatkowską. W dyskusji wezmą także udział dr Wojciech Feliński (współpraca scenariuszowa), Bartosz Jurgiewicz (zdjęcia i montaż) oraz Konrad Pawicki (narrator). Film poprzedzi wprowadzenie prof. Eryka Krasuckiego. 

 



Film opowiada o losach rodziny Stoewerów, która na przestrzeni 75 lat zbudowała i rozwijała w Szczecinie koncern przemysłowy produkujący rowery, samochody osobowe i dostawcze, a także maszyny do szycia i pralki. Bernhard Stoewer oraz jego dwaj synowie Emil i Bernhard (junior) wraz z zespołem inżynierów, konstruktorów, wynalazców i robotników w drugiej połowie XIX i XX wieku stworzyli markę, która rozsławiła Szczecin na cały świat.

Imperium Stoewerów w interesujący sposób łączy się z historią naszego regionu. W 1919 roku Bernhard Stoewer junior zakupił majątek w Mielenku Drawskim (Klein Mellen), którym zarządzał przez niemal 15 lat.


W filmie zobaczymy m.in. unikatowe zdjęcia filmowe realizowane w Hamburgu, Szczecinie, Kulicach oraz Mielenku Drawskim, archiwalne materiały ikonograficzne i artefakty ze zbiorów Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie i prywatnych kolekcji.

Produkcja powstała w ramach projektu „Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny. Historia rozwoju przemysłu motoryzacyjnego w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim”, dofinansowanego w ramach Programu Współpracy Interreg VIA Meklemburgia Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021–2027 oraz z budżetu państwa.

Reżyseria i scenariusz: Helena Kwiatkowska
Współpraca scenariuszowa: dr Andrzej Wojciech Feliński (Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie)
Zdjęcia i montaż: Bartosz Jurgiewicz
Narrator: Konrad Pawicki
Wystąpili: aktorzy Teatru Współczesnego w Szczecinie: Maciej Litkowski, Jacek Piątkowski, Wojciech Sandach, statyści z grup „Metrum” i „Retro Vibes”, eksperci: dr hab. Paweł Gut, dr Małgorzata Gwiazdowska, dr Wojciech Feliński, Jacek Ogrodniczak i Sabina Wacławczyk
Konsultacja Kostiumograficzna: Olga Dąbkiewicz, Małgorzata Zakrzewska

Film jest produkcją Stowarzyszenia SZTUKA – PROMOCJA – EDUKACJA we współpracy z Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie, Otto-Lilienthal-Museum w Anklam oraz firmą Remondis.

Helena Kwiatkowska
Absolwentka Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była dziennikarka TVP Szczecin (p.o. kierownika Redakcji Publicystyki). Autorka ponad 100 wyemitowanych programów telewizyjnych, reportaży i filmów dokumentalnych. Przez rok pełniła funkcję doradcy medialnego wojewody zachodniopomorskiego Marka Tałasiewicza. Etatowa dziennikarka „Kuriera Szczecińskiego”, z którym współpracuje do dzisiaj. Prowadziła zajęcia na Podyplomowym Studium PR w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu. Założycielka i wiceprzewodnicząca Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Public Relations. Przez 7 lat działała w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej (wiceprzewodnicząca Zarządu). Autorka i scenarzystka benefisów znanych Szczecinian. Współautorka książki o dawnym wieżowcu telewizyjnym w Szczecinie. W ostatnich latach zrealizowała filmy dokumentalne emitowane na antenach TVP Historia i TVP3: „I był sobie wieżowiec”, „Babska sprawa” i „Johannes Quistorp”.

dr Andrzej Wojciech Feliński
Kustosz dyplomowany, Szef Działu Edukacji i Komunikacji Społecznej w Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. Kurator wystaw, twórca i koordynator muzealnych projektów edukacyjnych. Autor wielu cenionych publikacji naukowych.

Bartosz Jurgiewicz
Operator obrazu filmowego, montażysta, reżyser oraz producent w firmie Thurd Master Film. Absolwent kierunku „Realizacja Telewizyjna” w PWSFTViT w Łodzi. Ma na swoim koncie liczne projekty związane z filmem, w tym współpracę z takimi podmiotami, jak CANAL+ SPORT, TVP2 czy ALFA Wytwórnia Filmowo-Telewizyjna. Jego doświadczenie obejmuje także działalność jako operator kamery, montażysta oraz realizator projektów w branży motoryzacyjnej. Stały współpracownik Stowarzyszenia SZTUKA – PROMOCJA – EDUKACJA, odpowiedzialny za stronę wizualną wielu produkcji filmowych.

Konrad Pawicki

Absolwent Wydziału Aktorskiego we Wrocławiu – filii Państowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (1990). Debiutował w 1989 roku na scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu (rolą Jakuba w „Akropolis” St. Wyspiańskiego). Od ukończenia studiów jest aktorem Teatru Współczesnego w Szczecinie. Współpracował także z Operą na Zamku w Szczecinie, jest szefem artystycznym Piwnicy przy Krypcie. Prezenter radiowym, prowadzi program „Studio Bałtyk” w Polskim Radiu Szczecin. Autor tomików poetyckich „Kobietojad” (1993), „Niech żyję” (2006).

Komentarze

Popularne posty

Popularne artykuły