Tetralogia "Złocieniec - przygoda z historią" Jarosława Leszczełowskiego (2007-2014)
Na tetralogię o historii Złocieńca autorstwa Jarosława Leszczełowskiego składają się następujące tomy:
- "Złocieniec - przygoda z historią" (2006)
- "Ostatnie stulecie Falkenburga" (2009)
- "Złocieniec nie całkiem odzyskany" (2009)
- "Złocieniec, który widziałem: 1956-1986" (2014)
Część 1. "Złocieniec - przygoda z historią" przedstawia historię Złocieńca od momentu jego powstania do 1853 roku, kiedy przestał być miastem prywatnym. Oprócz przedstawienia chronologicznego układu dziejów autor poświęcił kilka rozdziałów historii złocienieckich instytucji: Kościoła, władz miejskich, przemysłu i szkolnictwa.
Część 2. Ostatnie stulecie Falkenburga" jest kontynuacją opowieści o historii miasteczka w widłach Drawy i Wąsawy w latach 1853-1945. Oprócz przedstawienia dziejów miasta w porządku chronologicznym, autor poświęcił kilka rozdziałów historii złocienieckich instytucji: sadów, kin i straży pożarnej. Wiele miejsca autor poświęcił opowieści o miejskich parkach, kąpieliskach i urokach okolicy. Zainteresowanie czytelników powinien wzbudzić rozdział poświęcony nazistowskiemu ośrodkowi szkoleniowemu w Budowie.
Część 3. Książka "Złocieniec nie całkiem odzyskany" jest trzecim tomem opowieści o historii miasteczka w widłach Drawy i Wąsawy. (...) Tym razem autor przedstawia powojenne dzieje miasta w latach 1945-1956. Książka zaczyna się od opisu ciężkich walk polskich żołnierzy w okolicach miasta, a kończy w październiku 1956 r., kiedy po mrocznym okresie stalinizmu w sercach milionów Polaków zrodziła się wielka nadzieja na lepsze jutro. Zainteresowanie czytelników powinien też wzbudzić rozdział poświęcony złocienieckiej organizacji niepodległościowej rozbitej przez Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w 1949 roku.
Część 4. "Złocieniec, który widziałem 1956-1986" - Opowieść o dziejach Złocieńca zbliża się tym razem do czasów nam współczesnych, które jednak dla najmłodszych pokoleń stanowią już dość odległą historię. Czwartą część historii swojego miasta autor poświęcił wydarzeniom z lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich tomach, opis wydarzeń z historii przeplatany jest żywymi relacjami mieszkańców miasta. Dowiadujemy się, jak podejmowano najważniejsze inwestycje, które w dużym stopniu ukształtowały późniejsze oblicze miasta. Okazuje się, że nawet dość niepozorne i nieco zapomniane obiekty mają swą fascynując a historię. W książce opisane są także niepokoje społeczne, wśród których znajdziemy relację dotyczącą pierwszego powojennego strajku robotników Zakładów Przemysłu Wełnianego, który miał miejsce 4 lutego 1971 r.
W 2013 roku na łamach Przeglądu Zachodniopomorskiego, t. 28 (57), nr 2,
został opublikowany krytyczny artykuł prof. Kazimierza Kozłowskiego pt.
"O potrzebie recenzowania monografii regionalnych: refleksja na
przykładzie trylogii Jarosława Leszczełowskiego o losach Złocieńca"
dotyczący jeszcze wówczas trylogii poświęconej przeszłości Złocieńca. W
odpowiedzi na krytykę w tym samym numerze czasopisma ukazała się
odpowiedź Jarosława Leszczełowskiego pt. "Czy moja trylogia została
poddana rzetelnej recenzji?".
Komentarze
Prześlij komentarz