Drawskie lalki. Działalność Zakładów Lalkarskich przy Drawskich Zakładach Przemysłu Terenowego

Czy wiesz, że... od 1957 do około 1969 roku w Drawskich Zakładach Przemysłu Terenowego produkowano lalki? Zakłady Lalkarskie mieściły się w budynku przy Placu Konstytucji 12, zatrudniały wówczas 90 osób (lub wg innych źródeł nawet ponad 120), z których znaczną większość stanowiły kobiety. 

Lalka wyprodukowana w drawskich Zakładach Lalkarskich.



Siedziba Drawskich Zakładów Przemysłu Terenowego przy Placu Konstytucji 12, rok 1959, Dramburger Kreisblatt.


Wykonywane lalki przeznaczone były w większości na eksport do 14 krajów, m.in. Stanów Zjednoczonych, Anglii, Holandii, Kanady, Belgii, Meksyku i Republiki Federalnej Niemiec. Maseczki lalek wykonane były ze stylonu, a pozostałe części z odpadków szmacianych. Do końca 1963 roku Zakład Lalkarski wykonał ogółem 299 309 sztuk lalek, a na jednej lalce zarabiał wówczas około pół dolara. W 1965 roku wytwórnia wykonywała wyłącznie zamówienia odbiorców zagranicznych. Do listopada 1965 roku zakład opuściła partia laleczek zwanych "Fortunami", które w liczbie 84 tysięcy sztuk zamówił w Drawsku pewien kupiec z Londynu.




Powyżej znajduje się jedno z niewielu zachowanych zdjęć wykonanych w drawskiej wytwórni zabawek, które zostało opublikowane w albumie "Ziemia koszalińska", opr. Jan Skrabowski, rok 1965. Lalki prezentuje Pani Janeczka.



O kolejnej fotografii (powyżej) pisze Pani Halina Pawluk: "Zdjęcie zrobiono 1 maja 1960 roku na zapleczu fabryki lalek - szliśmy na pochód z zakładem pracy mojego taty. Pracownicy przebrani byli za lalki, które były wytwarzane w fabryce."



Osoby siedzące w pierwszym rzędzie na środku dyrektor Stanisław Gładkowicz, osoba po jego prawej stronie to Władysław Jędryczko. Pani po lewej była kontrahentem, która przyjechała złożyć zamówienie na lalki. Na ostatnim krześle po lewej siedzi zastępca dyrektora ds. ekonomicznych Tomasz Katolik, kierownikiem Zakładu Odzieżowego (w tym Zakładu Lalkarskiego) był Wacław Wójcicki, stojący po lewej stronie zdjęcia w czarnym garniturze. Fotografia udostępniona dzięki uprzejmości Pani Sylwii.


Pracownicy drawskiej fabryki zabawek podczas pochodu pierwszomajowego (rok nieznany). Na transparencie: "...się naszymi lalkami". Fotografia udostępniona dzięki uprzejmości Pani Sylwii.



"Dwa typy laleczek wykonywanych na eksport" - kronika Biblioteki Publicznej w Drawsku Pomorskim.

Komentarze

Popularne posty

Popularne artykuły