"Słownik Historyczny Nowej Marchii w Średniowieczu - Tom V - Ziemie drawska, świdwińska, złocieniecka, kaliska, 'duży i mały pazur' (ziemia ińska)" autorstwa prof. Edwarda Rymara (2017)

"Słownik Historyczny Nowej Marchii w Średniowieczu - Tom V - Ziemie drawska, świdwińska, złocieniecka, kaliska, "duży i mały pazur" (ziemia ińska)" to wydana w 2017 roku publikacja autorstwa prof. Edwarda Rymara. Pozycja obowiązkowa dla każdej osoby zainteresowanej historią naszego regionu.

Ze wstępu: W tomie opracowano nie tylko północną połać Nowej Marchii, wchodzącą w skład nowożytnych powiatów drawskiego i świdwińskiego, lecz także "jęzor" zachodni pomiędzy Ińskiem a Chociwlem w dawnym powiecie stargardzkim - zwanym czasem "dużym pazurem" - a nawet skrawek na północny między wsiami Winniki i Runowo w powiecie łobeskim, zwany tu "małym pazurem". Zasadnicza część tego obszaru to średniowieczne ziemie: kaliska, złocieniecka, drawska i świdwińska - za wyjątkiem owego jęzora zachodniego, co do którego brak nawet jasności, w jakich okolicznościach znalazł się - przed końcem XV w. - w brandenburskiej Nowej Marchii. (...)

W tomie dążono do zasygnalizowania i wyzyskania materiału źródłowego, poczynając od okresu wczesnego średniowiecza, poznawanego dzięki materiałowi archeologicznemu i toponomastycznemu. Pominięto ślady osadnictwa z wcześniejszych epok prehistorycznych. Ślady wczesnośredniowieczne mogą bowiem i zwykle poprzedzają bezpośrednio w tym samym miejscu osadnictwo historyczne. (...)

 


 

Komentarze

Popularne posty

Popularne artykuły