Sztandar Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Drawsku Pomorskim i inne obiekty związane z jego członkami

14 lutego 2023 roku mija 81 lat od momentu, w którym Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych generał Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, której pierwszym dowódcą został gen. Stefan Rowecki „Grot”.


Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie. Utworzona przed 81 laty Armia Krajowa jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie. Z tej okazji warto przypomnieć o wyjątkowych pamiątkach związanych z Kołem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Drawsku Pomorskim przekazanych w ręce Wiesława Piotrowskiego przez Jana Domańskiego, prezesa drawskiego Koła Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, które eksponowane są obecnie w Dziale Regionalnym drawskiej Biblioteki. Drawskie Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zostało utworzone w 1990 roku. Pierwsze legitymacje zostały wydane dla Marii oraz Waleriana Pytlów. W początkowych latach działalności prezesem Koła był Piotr Koszel. W 2005 roku drawskie Koło liczyło już tylko 8 członków oraz 3 osoby podopieczne – wdowy po zmarłych kombatantach AK. W tym czasie siedziba Koła znajdowała się przy Placu Konstytucji 7, a jego ostatnim prezesem był Jan Fiedorowicz, który zmarł w 2013 roku.

Niezwykłym obiektem jest sztandar drawskiego Koła AK ufundowany w pierwszych latach działalności przez jego członków, mieszkańców miasta i lokalne instytucje.

Na fotografii poniżej widoczny jest moment poświęcenia sztandaru podczas uroczystości odbywających się przy drawskim Kościele pw. Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa.

 


Innym interesującym obiektem znajdującym się w Dziale Regionalnym jest pamiątkowe tablo, które przedstawia Żołnierzy Armii Krajowej z Koła w Drawsku Pomorskim, którzy zostali awansowani dnia 27 lutego 2000 roku do stopnia podporucznika Wojska Polskiego. Widnieją na nim:

- Maria Piotrowicz
- Danuta Jasińska
- Jan Fiedorowicz
- Maria Pytel
- Walerian Pytel
- Jan Włodarczyk
- Jan Zdanowicz
- Maciej Ambrożuk
- Stanisław Łabonarski
- Marian Piech
- Edward Krymowski
- Mieczysław Pożoga



Lista członków drawskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej na początku lat 90. XX wieku:

  1. Ambrożuk Maciej "Gwóźdź"
  2. Czajka Władysław
  3. Duda Wacław
  4. Dzięgiel Jan
  5. Fiedorowicz Jan "Szczapa"
  6. Flantowicz Bolesław "Osika"
  7. Goździk Tadeusz "Kwiatek"
  8. Gumiela Antoni "Karaś"
  9. Hryniewicz Józef "Ząb"
  10. Jackiewicz Henryk "Miś"
  11. Janicki Jan
  12. Jasińska Danuta "Alicja"
  13. Kaczka Stanisław "Stach"
  14. Kloc Leon "Ogrojczyk", "Jasny", "Hak"
  15. Komór Leon
  16. Koszel Piotr "Perełka"
  17. Krymowski Edward "Kot"
  18. Liszewski Witold
  19. Łabonarski Stanisław "Wierzba"
  20. Masło Stanisław
  21. Narkiewicz Marian "Błyskawica"
  22. Piech Marian "Zawisza"
  23. Piotrowicz Maria "Przylaszczka"
  24. Pożoga Mieczysław "Gniewosz"
  25. Pytel Maria Wanda "Kora"
  26. Pytel Walerian "Walentino"
  27. Smoliński Stefan
  28. Sroka Jerzy
  29. Stankowski Jerzy
  30. Szmit Zofia "Mrówka"
  31. Włodarski Jan "Lis"
  32. Wolski Stanisław "Płomień"
  33. Zdanowicz Jan "Grzmot"
  34. Zieliński Kazimierz

W miarę możliwości będziemy starali się przybliżyć Państwu sylwetki wszystkich członków drawskiego Koła AK. Jeżeli posiadają Państwo informacje, fotografie lub inne materiały związane z mieszkańcami naszego regionu i ich działalnością konspiracyjną w trakcie II wojny światowej i chcieliby je Państwo udostępnić lub tylko odpowiedzieć nam historię swoich rodziców lub dziadków, to bardzo prosimy o kontakt z pracownikiem Działu Regionalnego drawskiej Biblioteki: Tomasz Choroba, tel. 94 36 322 57, e-mail: t.choroba@kulturadrawsko.pl.

Komentarze

Popularne posty

Popularne artykuły