"Żółte gawędy historyczne: z dziejów wsi Żółte, dawniej Schilde" Jarosława Leszczełowskiego (2014)

"Żółte gawędy historyczne: z dziejów wsi Żółte, dawniej Schilde" to licząca 67 stron publikacja autorstwa Jarosława Leszczełowskiego, która ukazała się w 2014 roku.

 

Słowo wstępne od Autora:

"Doskonałą okazją do oddania w ręce czytelnika niniejszej książeczki jest wrześniowy festyn organizowany w Żółtem przez Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa: Zachodniopomorskie 2014 - 'Dziedzictwo - źródło tożsamości'.

Intencje organizatorów wykraczają dalece poza chęć przeprowadzenia jednorazowej uroczystości. Przeciwnie, festyn został zaplanowany w taki sposób, żeby stał się ważnym impulsem do podjęcia przez miejscową społeczność pracy nad zorganizowaniem tak zwanej wioski tematycznej pod nazwą "Osada słowiańska w Żółtem", która w oczywisty sposób nawiązywałaby do sensacyjnych odkryć archeologicznych dokonanych na wyspie jeziora Zarańsko. Popularyzacja wiedzy na temat tego wyjątkowego miejsca, będącego siedliskiem wczesnośredniowiecznych Słowian, byłaby jednym z celów wioski tematycznej. Powstałoby swoiste centrum edukacyjne, w którego prace zostałby zaangażowany zespół naukowców archeologów, badających słowiańską osadę. Wykłady, warsztaty i spotkania odbywałyby się w nowej świetlicy wiejskiej, zlokalizowanej w miejscu, gdzie niegdyś obracały się drewniane koła historycznego młyna w Żółtem.

Niniejsza publikacja jet więc jednym z elementów szerszego programu działania, który ma zachęcić mieszkańców wsi Żółte do podjęcia opisanego powyżej wyzwania. Książeczka opisująca wspomniane stanowisko archeologiczne na wyspie, barwną i wielowiekową historię wsi i majętności Schilde oraz siedemdziesięcioletnie losy Żółtego i jego polskich mieszkańców, pochodzących z różnych regionów międzywojennej Rzeczypospolitej, służąc będzie uświadomieniu miejscowej społeczności istnienia znacznego potencjału historyczno-kulturowego w ich rodzinnej miejscowości.

Mamy nadzieję, ze publikacja wydana ze środków finansowych Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim, zainteresuje nie tylko mieszkańców wsi, ale wszystkich, którym historia Ziemi Drawskiej nie jest obojętna."

Komentarze

Popularne posty

Popularne artykuły