"Wierzchowskie wędrówki w pięciu wymiarach. Tom 2. Będlino, Danowice, Dębniewice, Garbowo, Nowe Laski, Sośnica, Świerczyna, Wielboki, Wierzchówko" Jarosława Leszczełowskiego (2021)

Z końcem 2021 roku na lokalnym rynku wydawniczym pojawiła się kolejna publikacja Jarosława Leszczełowskiego pt. Wierzchowskie wędrówki w pięciu wymiarach. Tom 2. Będlino, Danowice, Dębniewice, Garbowo, Nowe Laski, Sośnica, Świerczyna, Wielboki, Wierzchówko.

 


 Od Autora (ze wstępu):

"Niniejsza publikacja jest kolejną książką z cyklu przewodników historycznych po obszarze powiatów wałeckiego i drawskiego. Wędrówki w pięciu wymiarach to specyficzny sposób opowiadania o historii regionu, połączony z zachętą do odbywania wypraw terenowych. Podczas lektury książki Czytelnik porusza się w trzech wymiarach geometrycznych, wybierając mniej lub bardziej znane szlaki, drogi, ścieżki, a niekiedy i bezdroża. Na trasie takich wędrówek zostały wyznaczone przystanki położone przy różnorodnych obiektach, które mają ciekawą historię lub z którymi związane są stare legendy. Opowiadam je Czytelnikowi, zapraszając w podróż w czwartym wymiarze, czyli w czasie (historia), lub w piątym - wymiarze ludzkiej wyobraźni (legendy). 

W 2020 r. ukazał się pierwszy tom Wierzchowskich wędrówek w pięciu wymiarach, który spotkał się z zainteresowaniem mieszkańców gminy oraz miłośników regionu. Dziś mam przyjemność zaprezentować Czytelnikom drugą część opowieści o historii, legendach i ciekawostkach gminy Wierzchowo.

Przedmiotem pierwszego tomu były dzieje zachodniej części gminy, którą zasiedlono jeszcze w średniowieczu. Znajdują się tam następujące miejscowości: Wierzchowo, Osiek Drawski, Żabin, Żabinek, Żeńsko oraz kilka mniejszych osad i dawnych folwarków. W drugim tomie opowiem o obszarze, który nazwałem Nowożytnym Rękawem Osadniczym. Znajdujący się tam wielki kompleks borów rozcina wąski pas pól uprawnych, który zasiedlano w okresie nowożytnym (XVI-XVIII w.). W tej części gminy leżą następujące miejscowości: Będlino, Nowe Laski, Otrzep, Garbowo, Sośnica, Świerczyna, Dębniewice i Wielboki.

Ten wyraźny podział na dwa obszary osadnicze i mnogość materiałów dotyczących dziejów gminy spowodowały, ze Wierzchowskie wędrówki w pięciu wymiarach podzieliliśmy na dwa tomy.

Podobnie jak to było w pierwszym tomie wędrówek, również w ich drugiej części wiele uwagi poświęciłem żołnierzom I Armii Wojska Polskiego, którzy w lutym i marcu 1945 r. toczyli na terenie gminy Wierzchowo krwawe walki z hitlerowcami."

Jarosław Leszczełowski

Komentarze

Popularne posty

Popularne artykuły