Große Mühlenstraße 49 - Cafe Kiesow / Bar Popularny

Kawa i ciastko w drodze na dworzec kolejowy? Regeneracja po załatwieniu spraw w Kasie Oszczędnościowej lub Starostwie? A może sobotnie tańce w gronie znajomych z wyskokowymi trunkami i muzyką na żywo? Wszystkie wspomniane okoliczności idealnie pasowały do tego, aby kroki swoje skierować do przedwojennej kawiarni i restauracji Cafe Kiesow, przybytku, który funkcjonował w Dramburgu od końcówki XIX wieku do 1945 roku. 


Cafe Kiesow znajdowała się przy przedwojennej Große Mühlenstraße 49, obecnej ulicy Piłsudskiego. Właścicielem w początkowym okresie funkcjonowania kawiarni był W. Callies, jego nazwisko widzimy na ścianie szczytowej budynku zobrazowanym na poniższej widokówce z ok. 1904 roku.  
 
 
Plan okolicy Cafe Kiesow z 1929 roku (źródło: AP Szczecin)

 
Po jakimś czasie restauracja przeszła w ręce Gustava Kiesowa, a następnie Wilhelma Kiesowa, który wraz z małżonką Clarą (z domu Hollatz) prowadził interes do końca wojny. Jeszcze przed 1945 rokiem, od południowej strony restauracji dobudowana została interesująca ceglana brama ze zwieńczeniem, widoczna jeszcze na powojennych fotografiach. 


Jak wspominają byli mieszkańcy Dramburga, przy restauracji znajdował się ogródek z parkietem, gdzie mieszkańcy miasta mogli potańczyć do muzyki granej często przez stojącego skrzypka. W pamięć zapadły także oferowane przez Cafe Kiesow torty z bitą śmietaną. 


Poniżej widoczna jest reklama Cafe Kiesow. Właściciel zapraszał na zabawy w sobotnie wieczory oraz niedzielne popołudnia i wieczory. Gwarantował do tego bajeczny nastrój, który zapewni orkiestra taneczna "Die drei Melodians". 


Budynek Cafe Kiesow zniknął z krajobrazu naszego miasta, a w jego miejscu znajduje się niewielki deptak obok Urzędu Skarbowego prowadzący do piekarni Pokutyńskich. Nie stało się to jednak od razu po wojnie. Po 1945 roku budynek został przebudowany. Podniesiono dach, dzięki czemu pierwsze piętro stało się znacznie bardziej przestronne. Pierwotną wysokość budynku na ścianie szczytowej i efekt przebudowy widać na zdjęciu poniżej. 



Ul. Piłsudskiego, dawniej Świerczewskiego, a jeszcze dawniej Große Mühlenstraße z "Popularną" w centrum fotografii. 

W latach 70. i 80. w budynku mieścił się "Bar Popularny", czy też po prostu "Popularna", legendarne miejsce dla wielu mieszkańców miasta, którego kierownikiem był Franciszek Genge. I chociaż do lokalu sporo osób przypięło łatkę "mordowni" i "speluny", to miejsce to po latach budzi dobre wspomnienia i wciąż jest kopalnią anegdot i opowieści z "dawnych, dobrych czasów". Warto też dodać, że na pierwszym piętrze znajdowało się biuro Powszechnej Spółdzielni Spożywczej "Społem" oraz "Praktyczna Pani". "Popularna" oraz budynek, w którym się mieściła, zniknęły z krajobrazu miasta pod koniec lat 80. XX wieku.

Autor: Krzysztof Homan, rok 1985.


Komentarze

Popularne posty

Popularne artykuły