BIOGRAFIA ULICY: Śląska (niem. Saarstraße)

Ulica Śląska, przedwojenna Saarstraße, jest jedną z niewielu drawskich ulic, która może pochwalić się tym, że przed jej wytyczeniem była (we fragmencie) parkową aleją. Park, o którym mowa przynależał przez znaczną część XIX wieku i trzy dekady wieku XX do majątku Golzengut, który znajdował się w zachodniej części naszego miasta, na działce przy obecnej ul. Starogrodzkiej 23 (niem. Wangerinerstraße). W skład majątku wchodziła rezydencja i zabudowania gospodarcze, które otaczały prostokątny plac oraz liczący sobie nieco ponad 2 hektary park z niewielką sadzawką lub stawem. 

Ulica Śląska, przedwojenna Saarstraße. 

Historia nieistniejącego już majątku Golzengut z pewnością zasługuje na osobny artykuł. Warto jednak zaznaczyć, że najprawdopodobniej na pod koniec lat 20. lub na początku lat 30. XX wieku, jego obszar został podzielony. Teren parku został wyłączony z majątku i najprawdopodobniej przekazany miastu. Osuszono niewielki staw, a przez dawny park, na którym jeszcze niedawno rosły ozdobne krzewy i drzewa, poprowadzono nową ulicę. Obszar wokół niej podzielono na działki, na których zaczęły pojawiać się nowe domy. Opisane powyżej zmiany obrazuje ukazane poniżej zestawienie dwóch map z końca XIX wieku i z lat 40. XX wieku.

Majątek Golzengut na mapach z 1892 i 1943 roku. Na pierwszej mapie wyraźnie widać zabudowania majątku, które otaczając podłużny plac oraz park z alejkami i niewielkim stawem. Na mapie z 1943 roku widać wspomniane zabudowania, ale już bez parku, w miejscu którego wytyczona jest ulica Śląska.

Nową, liczącą sobie 170 metrów ulicę nazwano na cześć kraju związkowego Saary, który w 1920 roku został odłączony od Niemiec i jako Terytorium Saary znajdował się pod kontrolą Ligi Narodów do 1935 roku. Saarstraße była południowym odgałęzieniem obecnej ulicy Starogrodzkiej - niemieckiej Wangerinerstraße - i prowadziła w kierunku tzw. pola eksperymentalnego użytkowanego przez Pomorską Centralę Nasienną (niem. Versuchsfelde der Pommerschen Saatzucht). 

Obszar byłego parku podzielono łącznie na 16 działek, ale 6 z nich posiadało numerację przypisaną do Wangerinerstraße. Numeracja Saarstraße obejmowała 10 domów. Wydana w 1998 roku publikacja Dramburger Adressbuch wymienia przedwojennych mieszkańców interesującej nas ulicy. Dawna numeracja najprawdopodobniej była tożsama z współczesną, nieparzyste numery znajdowały się po zachodniej stronie ulicy, parzyste zaś po wschodniej. Wszystkie kamienice przetrwały wojenną zawieruchę, jednak powojenne przebudowy i remonty wpłynęły na pierwotny wygląd niektórych budynków.

Pod nr 1 mieszkała rodzina Jandtke - nauczyciel Walter Jandtke (ur. 1906), jego żona Brunhilde (z domu Müller) i trójka dzieci - Erna, Gisela i Herbert. W budynku mieszkał także ze swoją rodziną Erich Gutknecht

Ulica Śląska, nr 1


Dom nr 2 zamieszkiwała rodzina Hensel, w której skład wchodził Paul (ur. 1895) i Erna (ur. 1896; z domu Lück) oraz synowie Manfred, Arnold, Willi i córki Edith i Gisela. Oprócz nich mieszkała tam jeszcze Anneliese Schulz

Ulica Śląska, nr 2

Dom przy ulicy Śląskiej nr 2 w latach 1955-60. Rysunek nieznanego autorstwa udostępnił Pan Stanisław Puna. 

W domu nr 3 mieszkała Marie Blanck (ur. 1856; z domu Ziemer), która w 1945 roku, mając 89 lat zaliczała się do najstarszych mieszkańców Dramburga. Wraz z nią mieszkała Katharina Blanck (ur. 1900) pracująca w znajdującej się nieopodal Pomorskiej Centrali Nasiennej (niem. Pommersche Saatzucht Gesellschaft).

Ulica Śląska, nr 3

Pod nr 4 mieszkała pani profesor Mührer oraz Martha Fielitz

Ulica Śląska, nr 4

Numer 5 zamieszkiwała Anna Jacob (ur. 1910; z domu Grubert) wraz z mężem oraz Margarete Rawe (ur. 1914; z domu Grubert) z mężem. W budynku mieszkał również Werner Grubert, a także Waltraud Warsow.

Ulica Śląska, nr 5

W domu nr 6 mieszkał mistrz budowlany Karl Struck z żoną Gertrud (ur. 1900, z domu Jacobs). 

Ulica Śląska, nr 6

Dom nr 7 zamieszkiwał drukarz Franz Müller (ur. 1902) z żoną Hertą (z domu Gohdes) i córką Dagmarą (ur. 1927, później po mężu Zunft), z zawodu fryzjerką. 

Ulica Śląska, nr 7

W domu nr 8 mieszkał Gustav Dobratz (ur. 1872), nauczyciel w szkole miejskiej w latach 1900-1935, wraz z żoną Hedwig (ur. 1886, z domu Ohst). Oprócz nich mieszkał tam ich syn, również nauczyciel Otto Dobratz (ur. 1903) z żoną Ursulą (ur. 1898, z domu Ohst) oraz ich córka Felicitas i syn Gerhard.

Ulica Śląska, nr 8

Pod nr 9 mieszkał Rolf Eggert z żoną Ellen (z domu Grubert). 

Ulica Śląska, nr 9

W domu nr 10 zamieszkiwał Karl Krapf (ur. 1874) z żoną Idą (z domu Wegner). Według wspomnianej publikacji przy Saarstraße miały mieszkać też rodzina Klein oraz rodzina Lünse.

Ulica Śląska, nr 10

Nie wiemy zbyt wiele o powojennych mieszkańcach ulicy Śląskiej. Nie dysponujemy też fotografiami z okresu PRL-u. Jeżeli mieszkasz lub mieszkałeś przy ul. Śląskiej i chciałbyś podzielić się wspomnieniami i materiałami, to serdecznie zachęcam do kontaktu.

Komentarze

  1. Bardzo dziękuję za historię ulicy Śląskiej. Mieszkałem pod 7 kilka pierwszych lat mojego życia.
    Z tego, co pamiętam: pod 1 mieszkali p. Studniewscy. Ich syn został oficerem w niebieskich beretach i mieszka w Słupsku.
    2: rodzina Puna, Kazimierz i ...pani Punowa. Przyjaciele naszej rodziny. Często byłem u nich w domu bawic się z Olkiem, który wyemigrował do RPA. Przesympatyczni ludzie.
    4: jak przez mgłę pamiętam, że mieszkał tam pan (chyba) Rawuszko. Bodaj zginął w wypadku jako kolejarz? Dom za moich czasów miał ciemną, drewnianą elewację.
    7: dom dziadków: Janiny i Konstantego Przybyłowicz. Mieszkaliśmy tam, na górze z rodzicami Haliną i Aleksandrem, oraz z Jerzym, młodszym bratem taty (dzisiaj emerytowany oficer Marynarki Wojennej mieszka pod ostrowicami). Wyprowadziliśmy się w połowie lat 60-tych do Glicka, gdzie tato budował tajną wyrzutnię rakiet, a potem do Piły. Babcia sprzedała dom chyba w latach 70-tych i wyjechała do Warszawy, później wróciła do Drawska i zamieszkała z ciocią Nusia, córką na ulicy Gdyńskiej.
    Pani Muellerowa z córką mieszkała jeszcze, kiedy moja rodzina objęła dom, czekała na repatriację, jej dzieci bawiły się wraz z innymi na Śląskiej.
    9: Mieszkał tam pan Matuszczak, zamknięty w sobie i sepleniący.(" Sząsiedzie...")
    Na przeciwko Matuszczaków mieszkał pan Gardiasz, którego się bałem jako dziecko.
    Kilka słów o moim dzieciństwie w Drawsku:
    https://www.decmarko.com/projekty/pan-od-anglika/#prolog

    OdpowiedzUsuń
  2. Mieszkałem tam przez 15 lat w latach 90-tych, a znałem chyba wszystkich mieszkańców tej ulicy od powojnia - choć mieszkałem przy policji. Fajna, cicha i spojojna uliczka. Andrzeja S. i Jurka P. znałem wcześniej, w latach młodości. Jak pytania, to śmiało.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za komentarz. Z radością przyjmiemy wszelkie wspomnienia, fotografie i materiały na temat mieszkańców ul. Śląskiej, począwszy od wykazu jej mieszkańców, po codzienne wspomnienia związane z tym miejscem. Serdecznie pozdrawiam / Tomasz Choroba - Drawski Blog Historyczny

      Usuń
    2. Jestem obecną mieszkanką ulicy Śląska. Pod nr 4 od czasów zakończenia wojny mieszka rodzina Pyszka i tak jak było wspomniane
      dziadek mojego męża zginął w wypadku kolejowym- był drużnikiem i ręcznie przestawiał suwnicę . Uległ wypadkowi podczas tej czynności. Babcia Julia do końca swojego życia mieszkała w tym domu wychowując 4 dzieci. Najstarszą mieszkanką ulicy jest ciocia mojego męża Wanda, która kilka dni temu skończyła 80 lat. W dalszym ciągu mieszka w tym samym domu.Wspomnianą wcześniej Babcię poznałam osobiście - w ostatnich godzinach Jej życia i faktycznie mieszkała u córki Nusi. Nadmienić należy, że mieszkańcy ulicy nawet po wyprowadzce utrzymują że sobą kontakt. Stąd też moja możliwość poznania Mamy Pani Nusi.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Popularne artykuły