Drawski rynek: kamienica nr 14 - sklep Augusta Wiebacha

We wschodniej pierzei drawskiego rynku znajduje się kamienica o numerze 14, w której do 1945 roku mieścił się sklep oraz dom Augusta Wiebacha i jego rodziny. Jest to jeden z najciekawszych architektonicznie przyrynkowych budynków, który wyraźnie wyróżnia się na tle sąsiadujących obiektów.



Kamienica o numerze 14 nie zawsze jednak przypominała znany nam ze spacerów budynek. Na powyższej rycinie z 1850 roku i poniższym zdjęciu z przełomu XIX i XX wieku widoczna jest jej wcześniejsza forma, którą cechowała niezbyt wielka zjawiskowość. 

Karta pocztowa z 1902 roku przedstawiająca numerację drawskiego rynku. Widok sprzed 1906 roku z wieży kościelnej z widoczną kamienicą Augusta Wiebacha (nr 14).

Otynkowany, dwukondygnacyjny budynek szachulcowy z dwuspadowym dachem nie wyróżniał się niczym w zabudowie głównego placu Dramburga, i być może nigdy nie doszłoby do wizualnego przeobrażenia, gdyby nie pożar, który w 1906 roku uszkodził budynek do tego stopnia, że konieczna była jego generalna przebudowa.

Północno-wschodni narożnik oraz wschodnia pierzeja rynku w Dramburgu przed 1906 rokiem.

W tragedii dostrzeżono okazję, a przeprowadzona jeszcze w tym samym roku akcja budowlana sprawiła, że kamienica urosła o dwie kondygnacje i uzyskała nowoczesny, secesyjny wygląd, stając się jednym z najbardziej reprezentacyjnych budynków mieszkalnych Dramburga, co wyraźnie widać na poniższej widokówce.



Działalność Augusta Wiebacha w kamienicy nr 14 rejestrujemy już pod koniec XIX wieku. Księgi adresowe wymieniają go w 1898 roku, jako handlarza towarami kolonialnymi. W 1902 roku Wiebach wymieniony jest jako kupiec towarami metalowymi, a w 1913 roku do jego oferty dołączają przyprawy, produkty destylacji oraz materiały budowlane. 


Do zakupów w sklepie Wiebacha zachęcała powyższa reklama, która ukazała się w Haimatkalenderze z 1929 roku. Informuje ona o tym, że na rynku, pod numerem 14 można kupić towary kolonialne, materiały budowlane, podkowy, węgiel oraz spirytualia. Właściciel kusił szerokim wyborem, przystępnymi cenami, a także dogodnymi warunkami płatności.

Wypis z księgi adresowej z 1925 roku.

Podobnie jak spora część większych sklepów i zakładów w przedwojennym Dramburgu, również działalność Wiebacha była interesem rodzinnym. Seniorowi rodu - Augustowi - pomagała Emma (najprawdopodobniej żona) oraz dzieci - Otto i Kurt wraz z żoną Magdalene (z domu Trapp). Według informacji przekazanych przez byłych mieszkańców Dramburga, Kurt i Magdalene oraz Siegfried Wiebach ponieśli śmierć podczas działań wojennych wiosną 1945 roku.

Kamienica z numerem 14 w okresie PRL. Widoczny jest brak datownika i niektórych ornamentów. Fotografia pochodzi ze zbiorów Urzędu Miejskiego w Drawsku Pomorskim (zabytki.drawsko.pl).

Komentarze

Popularne posty

Popularne artykuły