Kompleks rozrywkowo-rekreacyjny Brunona Sauera "Luisenhain" w przedwojennym Gaju Luizy

W centrum Gaju Luizy (niem. Luisenhain), a obecnego Parku Chopina, znajdował się przed wojną swoisty kompleks rekreacyjno-rozrywkowy, którego właścicielem był Bruno Sauer. Początki jego działalności sięgają roku 1885. Powstała wówczas restauracja z werandą i wielką salą widowiskową, w której organizowano przedstawienia teatralne, a w pierwszych dekadach XX wieku pokazy filmów. Sala była także miejscem spotkań wielu drawskich stowarzyszeń i organizacji. Na zewnątrz znajdowała się kręgielnia, duża altana oraz pawilon muzyczny. 

Budynek restauracji nie dotrwał do naszych czasów, został rozebrany w latach powojennych, a zawieruchę przetrwała tylko muszla koncertowa, którą też ostatecznie rozebrano najprawdopodobniej w latach 70. XX wieku.

 

Wejście do restauracji "Louisenhain", której właścicielem był Bruno Sauer.
 


Plan Luisenhain, dzisiejszego Parku Chopina. Numerem 25 zaznaczony jest kompleks Brunona Sauera (cały plan tu: https://dramburg.blogspot.com/2012/04/dramburg-plan-sprzed-1945-roku.html)


Restauracja "Louisenhain" oraz kamień pamiątkowy Juliusa Nossa (https://dramburg.blogspot.com/2015/03/pomnik-juliusa-nossa-niem-julius-noss.html).

 

Sala widowiskowa restauracji Sauera.

  

Parkowa alejka i weranda restauracji Sauera.

 

Plac między widocznymi zabudowaniami restauracji Sauera, a pawilonem muzycznym, który fotografujący miał za swoimi plecami. Na zdjęciu widoczna fontanna, która w sezonie letnim cieszyła mieszkańców. Po lewej stronie widoczne garaże i zaplecze techniczne kompleksu.

 

To samo miejsce w zimowej scenerii.

 

To samo miejsce w 2023 roku. Stan przed generalną przebudową placu, która rozpoczęła się wiosną 2024 roku.


Afisz teatralny zachęcający przedwojennych mieszkańców Dramburga do wybrania się na spektakl „Luther” (1886) autorstwa Hansa Herriga. Podzielona na 8 aktów sztuka miała być grana w dniach od 16 do 20 marca 1931 roku w sali widowiskowej Brunona Sauera.

 

Reklama zachęcająca do odwiedzin w parkowym kinie Brunona Sauera na wyświetlany w piątek, sobotę i niedzielę film "Quo vadis" (1924) z Emilem Janningsem w roli Nerona. Na rozpoczynający się o 20:30 film obowiązywały bilety w trzech cenach z możliwością wcześniejszego kupna w sklepie Brehma przy Grosse Markstrasse (obecna ul. Sikorskiego).


Przedstawienie "Śpiąca królewna" grane w sali widowiskowej Sauera, aktorki od prawej: Edith Muller, Christel Krause, Marianne Gruel, Elisabeth Winter, Christel Timm, Irene Schulz i Hannchen Nielsen. Rok 1938.


Poświęcenie sztandaru drawskiej grupy terenowej partii NSDAP 5 czerwca 1933 roku na terenie obecnego Orlika (niem. Jahn-Sportplatz) w Parku Chopina. W tle po prawej znajduje się restauracja Sauera.


Komentarze

Popularne posty

Popularne artykuły