Naczynie typu terra sigillata z Gronowa (II w. n.e.)

Będąc w Szczecinie warto wybrać się do Muzeum Narodowego i odwiedzić wystawę "Zaginione-Ocalone. Szczecińska kolekcja starożytności pomorskich" prezentowaną w Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27. Będzie to dobra okazja, aby rzucić okiem na kilka zabytków pochodzących z naszych terenów, które przez jakiś czas znajdowały się nawet w funkcjonującym przed wojną drawskim Muzeum (Kreisheimatmuseum in Dramburg). Jednym z nich jest naczynie typu terra sigillata z Gronowa (gm. Złocieniec) - warto się za nim rozejrzeć!


Znaleziono je w kwietniu 1926 roku podczas budowy szosy prowadzącej z Gronowa do Złocieńca. Natrafiono wówczas na bogato wyposażony grób szkieletowy. Pochówek zawierał metalowe detale stroju, przybory toaletowe, ostrogi brązowe oraz lokalne naczynia wykonane z gliny, 3 naczynia metalowe i 2 gliniane naczynia typu terra sigillata będące importami rzymskimi. W katalogu wystawy "Zaginione-Ocalone" czytamy: Większość z przedmiotów odkrytych w 1926 roku trafiła do muzealnych zbiorów szczecińskich, natomiast brązowy dzban do 1939 roku znajdował się w rekach prywatnych (von Wenden, właściciel majątku w Gronowie), po czym ślad po nim zaginął. Po 1945 roku przechowywane w Muzeum w Szczecinie zabytki uległy rozproszeniu. Część z nich, a więc jedna z ostróg, sprzączka, okucie pasa i szczypczyki zaginęły. W Muzeum w Szczecinie zachowało się jedno z naczyń typu terra sigillata, naczynie gliniane oraz jedna z ostróg. Drugie naczynie typu terra sigillata zostało ewakuowane.

Warto dodać, że po wewnętrznej stronie naczynia znajduje się stempel imienny COOCV SF (na drugim naczyniu znajdował się stempel z imieniem PETRVLLVS), dzięki któremu wiemy, że jest to wytwór pochodzący z warsztatów w północno-wschodnio galijskich (Blickweiler, Heddererheim lub Trewir). Na Pomorze tego rodzaju znaleziska docierały incydentalnie, zaś złożenie w jednym grobie aż 2 okazów nawet na terenie całego Barbaricum uznaje się za sytuację wyjątkową. Zabytek pochodzi z 2 połowy II wieku n.e.
 
 
 

Komentarze

Popularne posty

Popularne artykuły