Publikacja o stanowisku archeologicznym w Gronowie

Mimo, że od jej wydania minęły już dwa lata, to piszę o niej dopiero teraz, ze względu na to, że dopiero niedawno w postaci materialnej wpadła mi w ręce. "GRONOWO. Ein Gräberfeld der Wielbark-Kultur in Westpommern" to wydana (niestety) w języku niemieckim pierwsza kompletna monografia stanowiska archeologicznego w Powiecie Drawskim. Autorem jej jest Henryk Machajewski, pracownik Zakładu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego. Książkę można kupić w dobrych księgarniach naukowych i muzealnych. W księgarni znajdującej się przy kasie Muzeum Narodowego w Szczecinie na Wałach Chrobrego jej cena wynosi 65 zł. 


O stanowisku nr 2 w Gronowie można napisać bardzo dużo. Synteza książki z pewnością z czasem pojawi się na blogu, ale dziś zamieszczę tylko krótki opis, który znajdujemy na stronie Fundacji Monumenta Archaeologica Barbarica, w ramach której wydana została wspomniana publikacja: 

Kurhanowa nekropola odkryta i częściowo zbadana w końcu XIX wieku, a kompleksowo rozpoznana w latach 1973–1976, jest pierwszym na Pomorzu Zachodnim obiektem tego typu. Stanowisko położone jest w Drawskim Parku Krajobrazowym na wysokiej terasie rzeki Drawy, w strefie gęstego boru objętego ścisłą ochroną przyrodniczą, wykluczającą jakiekolwiek dalsze prace wykopaliskowe na tym cmentarzysku. Na cmentarzysku zarejestrowano 30 kurhanów o zróżnicowanej konstrukcji z niemal 50 grobami szkieletowymi i ciałopalnymi, a także kilka grobów tzw. płaskich oraz krąg kamienny – wszystkie z okresu od 1. połowy I do II/III wieku n.e. Pod ośmioma kurhanami odsłonięto ślady starożytnej orki o charakterze obrzędowym. Na stanowisku odkryto też ślady osady kultury oksywskiej, a także nieliczne materiały kultury łużyckiej. Monografia archeologiczna uzupełniona jest o trzy aneksy: jeden zawierający zweryfikowane wyniki antropologicznych oznaczeń szczątków kostnych (Franciszek Rożnowski) i dwa aneksy z wynikami specjalistycznych analiz licznych pozostałości tkanin (Jerzy Maik), w tym komputerowe rekonstrukcje (także w technice 3D) ceremonialnego płaszcza (Maria Cybulska, Tomasz Florczak).  (http://www.monumenta.org.pl/index.php/gronowo)


I jeszcze kilka skanów ze środka, na zachętę: 


Ryc. 1. Fragmenty tkaniny z jednego z gronowskich kurhanów.


Ryc. 2. Rekonstrukcja tego, jak mógł wyglądać płaszcz, którego fragmenty znaleziono na stanowisku.



Ryc. 3. Kurhan 6 i jego zawartość oraz ślady tzw. "orki obrzędowej".


Ryc. 4. Kolia paciorków znaleziona w grobie nr 3 w kurhanie nr 14. 


Ryc. 5. Zabytki z grobu 4 w kurhanie 14. 


Ryc. 6. Ceramika Terra Sigillata. Talerze te przed wojną znajdowały się w drawskim muzeum.


Ryc. 7. Cedzak i chochla z brązu.  

Komentarze

Popularne posty

Popularne artykuły