Kataster miejski: Dramburg w roku 1722 - kwartał III

Kontynuując cykl dotyczący opisu XVIII-wiecznych kwartałów miejskich, dziś przyjrzymy się trzeciemu z nich. Znajdował się on na lewym brzegu Drawy, w obrębie historycznej części miasta nazywanej Kietz (późniejsze "Nowe Miasto"), gdzie według tradycji w średniowieczu miało znajdować się osiedle słowiańskie. Kwartał trzeci od północny przylegał do koryta Drawy, od wschodu graniczył z murem miejskim, który częściowo opływał Kanał Sukienniczy, od południa ograniczała go ul. Boczna, a od zachodu ul. 11 Pułku Piechoty. Na jego obszarze znajdowało się tylko 7 działek. Na wszystkich stały skromne chałupy. Niestety nie dysponujemy informacjami o wymiarach konkretnych działek.


Przyglądając się zaznaczonemu kwartałowi warto zwrócić uwagę na znacznie poszerzone w tym miejscu koryto Drawy. Dopiero pod koniec XVIII lub na początku XIX wieku zostało ono uregulowane. Obszar rozlewiska osuszono i wzmocniono (być może posłużyły do tego kamienie pochodzące z rozbiórki muru), dzięki czemu możliwe było wybudowanie w tym miejscu późniejszej siedziby Straży Pożarnej. Jak już wspomniano, kwartał trzeci jeszcze na początku XVIII wieku chroniony był od wschodu przez dobrze zachowany w tej części fragment muru miejskiego, który w na tym odcinku zaopatrzony w trzy baszty łupinowe (tzw. wiekhausy).


Poniżej znajduje się przybliżony zarys zabudowań mieszkalnych kwartału trzeciego (czerwone zaznaczenie), linia murów miejskich oraz linia nieregulowanego jeszcze wówczas koryta Drawy (niebieskie zaznaczenie). 


Zarys kwartału III współcześnie:



Fotografie przedstawiające ul. 11 Pułku Piechoty (niem. Gr. Wollweberstrasse) oraz fasady budynków kwartału trzeciego (z prawej strony) i kwartału szóstego (z lewej) w pierwszej połowie XX wieku. Widokówki pochodzą z kolekcji Pana Krzysztofa Wojtkiewicza.



Komentarze

Popularne posty

Popularne artykuły