Kataster miejski: Dramburg w roku 1722 - kwartał II

W ramach kontynuacji cyklu o XVIII-wiecznym katastrze miejskim, dziś bierzemy na tapet kwartał II, który od wschodu graniczył z linią murów miejskich, od północny z obecną ul. Wodną, od zachodu z obecną ul. 11 Pułku Piechoty, a od południa z wpływającą do miasta Drawą. Kwartał podzielony był na 9 działek osadniczych. Były to 3 domy, 3 budy i 3 chałupy, i podobnie jak w przypadku kwartału I, układ ten z grubsza dotrwał do czasów współczesnych. Jedynie dwie działki położone najbardziej na południe zostały ze sobą scalone po wojnie. Zabudowania kwartału od wschodu przylegały do niewielkiej uliczki biegnącej wzdłuż całkiem nieźle zachowanego muru miejskiego (fragment ul. Słowiańskiej), za którym widoczne były dwie dodatkowe linie ziemnych wałów obronnych. 

Z dziewięciu działek najbardziej interesującą wydaje się być podwójna parcela przylegająca do rzeki, na której już pod koniec XVII-wieku znajdował się okazały, murowany dom burmistrza Friedricha Wilhelma Steobana, pełniącego swoje obowiązki na przełomie XVII i XVIII wieku. Został on odnotowany przy okazji pożaru, który wybuchł w Dramburgu 8 października 1696 roku, w wyniku którego spłonęło całe Stare Miasto, czyli znajdująca się na zachodnim brzegu rzeki i stanowiąca ok. 4/5 powierzchni część osady. Pożar zagrażał też położonemu za rzeką Nowemu Miastu, ale płomienie zatrzymały się na rzece, domu Steobana oraz na solidnym budynku miejskiego młyna. Działka z domem Steobana liczyła od ulicy 7 prętów i 9 stóp (ok. 29 metrów), była długa na 12 prętów i 6 stóp (ok. 47 metrów), a jej powierzchnia wynosiła 88 prętów kwadratowych i 20 stóp kwadratowych (ok. 14 arów).

Plan katastralny z 1722 roku z zaznaczonym kwartałem II.

Niestety nie wiemy jak wyglądał okazały dom burmistrza w czasach, gdy mieszkał tam jego lokator. W znacznie późniejszych czasach, zapewne po rozbiórce wspomnianego domu, siedzibę swoją miał tu hotel, który dość często zmieniał swoje nazwy. Znamy jego następujące szyldy: Westphal Hotel, Draeger Hotel, Pinnow Hotel i wreszcie Hotel zur Drage. Nie zachowało się też zbyt wiele przedstawień budynków wchodzących w skład II kwartału z pierwszej połowy XX wieku. Ulica 11 Pułku Piechoty, dawana Große Wollweberstraße, pełniła raczej funkcje gospodarcze niż reprezentacyjne.




Przybliżony zakres kwartału II z zaznaczoną czerwonym polem działką należącą do burmistrza Steobana. Kolorem białym zaznaczono orientacyjny zarys murów miejskich.

Komentarze

Popularne posty

Popularne artykuły