Dziś 700 urodziny Gudowa, Lubieszewa, Mielenka, Konotopu i Karwic!

Dokładnie siedemset lat temu - 3 lutego 1320 roku - w niedalekim Choszcznie sporządzono dokument, w którym po raz pierwszy pojawił się zapis o istnieniu wsi Gudowo, Lubieszewo, Mielenko Drawskie, Konotop i Karwice. I chociaż pewnym jest, że wymienione miejscowości powstały nieco wcześniej, to pierwsza źródłowa wzmianka jest bardzo dobrą okazją do świętowania ich wielkiego jubileuszu właśnie dzisiaj!

Pomorze w pierwszej połowie XIV wieku. Źródło: Ireck Litzbarski Collection.
 
Dokument mówi o nadaniu jeziora Lubie oraz znajdujących się wokół niego wsi augustiankom z Pyrzyc, które miały objąć patronat nad kościołem parafialnym w Drawsku oraz utworzyć w mieście klasztor filialny. Nadania dokonał książę wołogoski Warcisław IV (1291-1326), prawny opiekun małoletniego margrabiego brandenburskiego Henryka. I chociaż klasztor ostatecznie nie powstał, a panujący od lipca 1320 roku margrabia brandenburski Ludwik V Bawarski nadania nie uznał i patronat nad parafią miejską przekazano 29 stycznia 1341 roku cysterkom z Recza, to wymienione w dokumencie nazwy miejscowości mają szczególne znaczenie dla poznawania historii regionu. 

Na arenie dziejów po raz pierwszy pojawiły się miejscowości:
  • Guntershagen (Lubieszewo)
  • Bomgarde (Gudowo) 
  • Parve Mellen (Mielenko)
  • Koningtop (Konotop)
  • Karviz (Karwice) 
A także nieistniejące dziś:
  • Damne - położona najprawdopodobniej pierwotnie pomiędzy jeziorami Gross i Klein Damm (dziś Wielkie i Małe Dębno)
  • Sprunge - śladem po niej mógł być młyn Spring Mühle, położony południowo-wschodnim krańcu jeziora Lubie. 
Wzmianki o wymienionych w nadaniu wsiach Swineshusen (Dzikowo) oraz Welseneburgh (Oleszno) znajdujemy w źródłach już wcześniej.


Treść dokumentu w języku łacińskim:


Źródło: Pommersches Urkundenbuch. Bd. 5. Abt. 2, 1317-1320 (link).

W niedalekiej przyszłości przyjrzymy się bliżej dziejom obchodzących jubileusz wsi, natomiast najbardziej spragnionych poznania ich historii odsyłam do wydanych w 2014 roku "Dziejów Lubieszewa i jeziora Lubie" pióra dra Zbigniewa Mieczkowskiego. 


Komentarze

Popularne posty

Popularne artykuły