Drawski rynek: kamienica nr 7 - Hermann Witte, Richard Boddin, Miejska Kasa Oszczędnościowa i Radziecka Komendantura Wojskowa

Dziś zaglądamy w południowo-zachodni narożnik drawskiego Placu Konstytucji, aby przyjrzeć się kamienicy z numerem 7. Ten jeden z najpiękniejszych i najbardziej okazałych drawskich budynków swoją obecną formę architektoniczną przyjął pod koniec XIX wieku, gdy jego właścicielem był kupiec Hermann Witte. Nieco później na parterze mieściły się sklepy Wilhelma Kamecke (około 1908 roku) i Arthura Kühla (około 1911 roku). Poniżej widzimy widokówkę z przedstawieniem obchodów powiatowego święta wojskowego, które odbyło się 18 czerwca 1899 roku.

Kamienica nr 7 (po lewej) należąca pod koniec XIX wieku do Hermanna Wittego i kamienica nr 6 (po prawej), w której mieścił się wówczas Kraft's Hotel.

Drawski rynek, obecny Plac Konstytucji w 1850 roku. W lewym dolnym rogu widoczna jest pierwotna forma budynku nr 7.

Prawdopodobnie już w drugiej dekadzie XX wieku prawo własności do kamienicy zakupił Richard Boddin, który prowadził sklep z artykułami gospodarstwa domowego. W sklepie pracowała również jego żona Augusta. Boddinowie mieli córkę Charlotte, która przyjęła później po mężu nazwisko Basch. Współwłaścicielem sklepu na parterze był Wilhelm Lühe, który wraz z żoną Bertą i synami Günterem i Wilfriedem również mieszkali w kamienicy. W latach 30. XX wieku swoją siedzibę miała tu też Miejska Kasa Oszczędności (niem. Stadtsparkasse). Przed 1945 rokiem pod 7 mieszkało też małżeństwo dentystów - dr Nawrath z żoną Hildą z dziećmi Almut i Wielandem. Cała rodzina popełniła samobójstwo 4 marca 1945 przed zdobyciem miasta przez wojska polsko-rosyjskie. Kolejnym lokatorem był doktor medycyny Kypke-Burchardi, lekarz powiatowy do około 1932 roku oraz jego rodzina. Ponadto w kamienicy mieszkała Johannes, Frieda i Christel Klingbeil oraz pani Lawrenz.
 
 
Południowo-zachodni narożnik drawskiego rynku w 1906 roku.

 
Kamienica nr 7 na widokówce z 1908 roku. Ze zbiorów Krzysztofa Wojtkiewicza.
 
 
Zachodnie pierzeja drawskiego rynku, z lewej strony fotografii kamienica nr 7 z witryną sklepu Arthura Kühla ok. 1911 roku. Ze zbiorów Krzysztofa Wojtkiewicza.
 
  
 
 
 
Od marca 1945 do około połowy 1946 roku pomieszczenia kamienicy zajmowała Radziecka Komendantura Wojenna, która w tym czasie sprawowała realną władzę w mieście. Następnie znajdowały się tu biura kształtującej się jeszcze wówczas polskiej administracji. W latach 70. mieścił się tu Urząd Stanu Cywilnego. Przez lata swoją siedzibę miał tu też serwis Miejskiego Handlu Detalicznego, Biblioteka Pedagogiczna, Cech Rzemiosł Różnych oraz organizacje kombatanckie w tym drawskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Związku Misji Pokojowych.  Dziś w kamienicy znajduje się Mała Galeria i sklep jubilerski, a na górnych piętrach znajdują się lokale mieszkalne

Reklamy:

Reklama sklepu Richarda Boddina, w asortymencie którego były sztaby żelaza, wyroby żelazne, narzędzia, okucia budowlane, przybory domowe i kuchenne, wyroby z wikliny i powroźnicze. Heimatkalender für den Kreis Dramburg 1928.

Reklama sklepu Richarda Boddina oferująca wyroby żelazne, narzędzia, okucia budowlane, sprzęt kuchenny, wyroby stalowe, broń i amunicję.

Reklama sklepu Richarda Boddina oferująca sztaby żelaza, wyroby żelazne, narzędzia, okucia budowlane, przybory domowe i kuchenne, wyroby z wikliny i powroźnicze.

Reklama sklepu Richarda Boddina o treści: "Jaki system grzewczy powinienem wybrać, jeśli piec stalowy "Epira" / D.R. Patent / łączy w sobie doskonały efekt grzewczy pieca kaflowego z mocą grzewczą pieca żeliwnego? / Piec Epira jest gotowy do natychmiastowego użycia, jest łatwy w czyszczeniu i nadaje się do każdego rodzaju paliwa / Emil Pirwitz / Rügenwalde (Darłowo) /Wyłączny dystrybutor na Dramburg i okolice Richard Boddin / Dramburg. Stalowy piec kaflowy w różnych kolorach. Rozmiary zawsze dostępne z magazynu."

Reklama sklepu Wilhelma Lühe, który w 1937 roku działał w kamienicy nr 7. Firma oferowała piece, przenośne kuchenki i wyroby z żelaza, narzędzia i budowlane okucia, przybory do domu i do kuchni.

Fotografie powojenne i współczesne:

Kamienica nr 7 w latach powojennych.
















Kamienica nr 7 w 1958 roku.


Kamienica nr 7 i nr 6 w latach 60. XX wieku.

Współczesny widok kamienicy nr 7. Lato 2023 roku.

Klatka schodowa kamienicy nr 7. Lato 2023 roku.


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty

Popularne artykuły