"Ślady, które przetrwały" Aleksandry Radeckiej (2015)

Do biblioteki regionalnej trafia dziś lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika lokalnej historii. "Ślady, które przetrwały" Aleksandry Radeckiej to jedenaście reportaży opowiadających o losach Polaków i Niemców z okolic Kalisza Pomorskiego, których tłem są czasy II wojny światowej. Wydawcą książki jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim. Książkę można nabyć kontaktując się z Biblioteką Publiczną w Kaliszu Pomorskim: tel. 94 361 78 05 lub pisząc na adres: biblioteka@mgokkp.pl. Jej cena to 36 zł + koszt wysyłki.


Nie mam wątpliwości. Nikt dotąd ani głębiej, ani mądrzej, ani też ciekawiej nie opowiedział historii tego momentu, w którym Kallies stawał się Kaliszem Pomorskim, Virchow Wierzchowem, a Dramburg Drawskiem Pomorskim. Aleksandrze Radeckiej udało się to, o czym nie pomyśleli wcześniej historycy. Zaczęła rozmawiać z tymi, którzy ten dramatyczny czas przejścia przeżyli i wciąż jeszcze go pamiętają. "Rozmawiać" znaczy tu nie "dowiadywać się", nie "zaczerpnąć informacji", nie "wypytać", ale "zrozumieć", objąć rozumem to, co się stało (przy pełnej świadomości tego, że w obliczu niektórych zdarzeń umysł jest bezsilny). Efekt finalny budzi mój najwyższy podziw. - pisze o książce dr Eryk Krasucki z Zakładu Historii Polski XIX i XX w. Uniwersytetu Szczecińskiego.

Pani Aleksandra Radecka jest polonistką, nauczycielką języka polskiego oraz dziennikarskiego rzemiosła, jako opiekun gazety „Kontrast” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim. Za reportaż "Niemiecka żona polskiego milicjanta" została w 2017 roku nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego.

Komentarze

Popularne posty

Popularne artykuły