"Początki polskości. Wybrane wątki z historii powiatu drawskiego w latach 1945-1950" autorstwa Marcina Tomasza Kuchty (2017)

Z przyjemnością donoszę, że drawska biblioteka regionalna wzbogaciła się o kolejną ciekawą pozycję. "Początki polskości. Wybrane wątki z historii powiatu drawskiego w latach 1945-50" autorstwa Pana Marcina Tomasza Kuchty to gratka dla osób, które chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej o powojennej rzeczywistości w naszym mieście. Wydawcą publikacji jest Stowarzyszenie Przyjaciół Drawska "Meander", a chętnych do jej nabycia odsyłam pod adres: meander.drawsko@gmail.com.


Sześć rozdziałów (na ponad 200 stronach) zabiera nas w podróż i prowadzi przez niełatwe czasy, począwszy na okresie tuż przed zakończeniem wojny, poprzez moment zasiedlenia i ugruntowania nowej władzy. Opowiada historie związane z życiem oświatowym i kulturalnym w powiecie, mówi wreszcie o zakorzenieniu i zagospodarowaniu nowych ziem. 

Marcin Tomasz Kuchto (rocznik 1978) jest nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie, skończył historię i pedagogikę resocjalizacyjną w Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku. Pasjonuje się dziejami Ziemi Drawskiej. Jest autorem licznych artykułów w prasie lokalnej, a także publikacji książkowych: Państwowe Gospodarstwo Rolne w Bolegorzynie (2009), Dzieje polskiego Kalisza Pomorskiego w latach 1945-2010 (2012) i 50 lat Nadleśnictwa Drawsko 1962-2012. Las naszym dziedzictwem (współautor) (2013).

Za konsultację historyczną odpowiedzialni byli: dr Eryk Krasucki (Uniwersytet Szczeciński) i dr Radosław Ptaszyński (Uniwersytet Szczeciński). Publikacja została sfinansowana ze środków programu "Społecznik - zachodniopomorskiego systemu wsparcia inicjatyw oddolnych", realizowanego przez Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski, z darowizny Nadleśnictwa Drawsko oraz przy wparciu drawskiego Starostwa Powiatowego. Na okładce umieszczono zdjęcie przedstawiające odgruzowywanie rynku złocienieckiego autorstwa Zbigniewa Czepe.

Komentarze

Popularne posty

Popularne artykuły