Drawski rynek: kamienica nr 13 - sklep "W. B. Weymann" i zakład zegarmistrza Schramma

Dzisiaj krótka przechadzka po drawskim rynku. Odwiedzimy kamienicę znajdującą się pod numerem 13 (tak w niemieckiej, jak i w polskiej numeracji), w której przed wojną znajdował się m.in. sklep "W. B. Weymann" (dzisiejszy sklep mięsny).


Jak pokazuje nam reklama z 1929 roku, pod nr 13 można było nabyć towary kolonialne i delikatesowe, tytoń, cygara, papierosy oraz spirytualia i wino. Dopisek można przetłumaczyć w taki sposób: "Dzięki mojemu nowoczesnemu przyrządowi do palenia kawy z napędem elektrycznym, jestem w stanie dostarczyć świeżo paloną kawę w dowolnym momencie." Można więc sobie wyobrazić jakie nęcące zapachy roztaczały się po drawskim rynku ze sklepu Weymanna.


Cofnijmy się jednak trochę w czasie i rzućmy okiem na najstarsze przedstawienie drawskiego rynku z połowy XIX wieku. Kamienicę z numerem 13 widzimy po prawej stronie ryciny. Cechą charakterystyczną tego miejsca są rosnąca przed wjazdem dwa drzewa, które najwidoczniej posadzono jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku.



Powyższa widokówka przedstawia rynek na przełomie XIX i XX wieku. Po lewej stronie widoczna jest interesująca nas kamienica, w której już wówczas znajdował się sklep Wilhelma Weymanna ("W. Weymann") oraz rosnące przed nim, a wspomniane powyżej dwa drzewa. Wydaje się, że wówczas Weymann zajmował się branżą meblarską (Möbel-Weymann), wzmiankę o tym znajdujemy we wspomnieniach niemieckich mieszkańców miasta (Hans Arndt "Unser alters Dramburg: Das Marktleben der Stadt", Dramburger Heimat-Stimme, nr 37, 1962). Stolarza Weymanna wymienia także książka adresowa z 1902 roku (pommerndatenbank.de). Odręczny dopisek informuje również, że tuż obok znajdował się zakład zegarmistrza Ernsta Schramma (Uhrmacher Schramm). Informację tą potwierdza też książka adresowa z 1925 roku. Dziś w tym miejscu funkcjonuje apteka.  


Z kamienicą nr 13 wiąże się również ciekawy wątek związany z elektryfikacją miasta, która rozpoczęła się ok. 1911 roku. W budynku znajdowało się biuro handlowe elektrowni w Maszewie (Provinzial-Kraftwerk Massow GmbH), którego głównym zadaniem było pozyskiwanie klientów, którzy byliby zainteresowani skorzystaniem ze zdobyczy rewolucji technicznej i podłączeniem do sieci energetycznej.


Z biegiem czasu jedno z drzew rosnących przed budynkiem zostało wycięte. Warto też zwrócić uwagę na zmianę napisu na szyldzie. Na wcześniejszej widokówce widać na nim napis "W. Weymann", na późniejszych przedstawieniach pojawia się już "W. B. Weymann". Być może ta okoliczność wiąże się ze ślubem Wilhelma Weymanna z (nieznaną z nazwiska panieńskiego) Bertą, która stała się również partnerką w interesach.
 

Wersję taką potwierdzałby wpis w księdze adresowej z 1925 roku, w której Berta wymieniona jest jako rentier, a Wilhelm jako kupiec. Oboje prowadzić mieli wspólny interes pod adresem "Markt 13" (Rynek 13). Nie jest jednak wykluczone, że Bertę i Wilhelma mogły łączyć innego rodzaju koneksje rodzinne.



Na widokówce powyżej widać już, że drugie drzewo również zostało wycięte. Niezmiennie jednak funkcjonował sklep "W. B. Weymann" i zakład zegarmistrza Schramma. Ten drugi w pewnym momencie (być może w latach 30. XX wieku) został zastąpiony przez sklep Heinza J., którego fragment szyldu widoczny jest na zdjęciu na samej górze wpisu.


Końcówka lat 30. jest czasem rozszerzenia działalności w "W. B. Weymann", czego dowiadujemy się dzięki powyższej reklamie z 1937 roku. Obok dotychczasowych usług, sklep Weymanna stał się dodatkowo miejscem gdzie można było zjeść śniadanie oraz napić się piwa. Świeżość towarów zapewniały zaś lodówki firmy DKW.
























 
Chociaż trudno powiedzieć kiedy dokładnie, to przestrzenie sklepowe kamienicy nr 13 w powojennym Drawsku szybko się zapełniły. W miejscu przedwojennego sklepu "W. B. Weymann" rozgościł się sklep z tekstyliami i odzieżą, który po jakimś czasie przyjął nazwę "Modna Pani", a po sąsiedzku przechodniów kusiła "Drogeria URODA". W miejscu "Modnej Pani" w latach 90. funkcjonował sklep z artykułami papierniczymi, dziś znajduje się tu sklep mięsny "Zawrot". Miejsce drogerii zaś zajęła Apteka.

Komentarze

Popularne posty

Popularne artykuły