Fotograficzne atelier Karla Zehbe

Karl Zehbe był drawskim fotografem, którego atelier mieściło się w budynku przy dzisiejszym Placu Gdańskim (Viehmarkt lub Danziger Platz). W niemieckiej numeracji adres jego pracowni to Viehmarkt 43, który był stosowany zamiennie z Gr. Marktstrasse 43 (dzisiejsza ul. Sikorskiego), co widzimy wyraźnie w poniższym wypisie z księgi adresowej z 1925 roku oraz na rewersach zdjęć, które powstawały w jego pracowni.Księgi adresowe, które wymieniają nazwiska, zawody, adresy i numery telefonów mieszkańców Dramburga, informują nas, że Karl Zehbe już od 1913 roku pracował w naszym mieście jako fotograf, stając się następcą innego drawskiego fotografa M. Kutschke (którego galeria niebawem), działającego w Dramburgu na przełomie XIX i XX wieku. Dowodem na to jest poniższe zdjęcie, które wymienia nazwisko "M. Kutschke" i przypis "Nachf. (następca) C. Zehbe".
 

Na Pomorze Zehbe przyjechał - jak się wydaje - z podberlińskiego jeszcze wówczas Spandau, gdzie założył swoje pierwsze studio fotograficzne. Dowodem na to jest niewielka fotografia przedstawiająca dziewczynkę z psem, które sygnowane jest przez Karla Zehbe i wymienia adres jego pracowni w Spandau przy Adamstrasse 15.


Kolejne zdjęcia, począwszy od drugiej dekady XX wieku, sygnował Zehbe reklamując już swoją nowoczesną jak na tamte czasy, drawską pracownię, która specjalizowała się w fotografii dziecięcej, a także sesjach plenerowych i studyjnych. 


Powyżej znajduje się reklama zakładu Karla Zehbe zamieszczona w Heimatkalendarze z 1929 roku, na której możemy przeczytać, że specjalizuje się m.in. w powiększaniu starych fotografii, a także zdjęciach sportowych oraz fotografiach koni. Na zdjęciu poniżej widoczna jest kamienica, w której mieściło się atelier Karla Zehbe. Budynek niestety nie przetrwał do naszych czasów. Został zniszczony w 1945 roku lub spłonął po zdobyciu Dramburga. Czy fotograficzne archiwum zostało uratowane i zabezpieczone, czy przepadło wraz ze zniszczeniem kamienicy - tego niestety nie wiemy.


A oto część zdjęć z pracowni Karla Zehbe:

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty

Popularne artykuły