Bractwo Kręglarskie w Dramburgu

Powojenne numery pisma Dramburger Kreislbatt są skarbnicą wielu interesujących fotografii i wiadomości na temat dziejów przedwojennego Drawska. Wyjątkiem nie jest przedstawienie umieszczone poniżej, na którym znajdują się "Kegelbrüder", czyli członkowie drawskiego, lokalnego bractwa lub klubu kręglarskiego. Zdjęcie wykonano pod koniec lat 20. XX wieku.

Zdjęcie jest o tyle ciekawe, że kręglarze - o których za moment - przedstawieni zostali na tle hali kręglarskiej, która znajdowała się na tyłach Hotelu Arndt (dawny Ośrodek Kultury przy ul. Piłsudskiego). Jak dotąd, jest to jedyne znane przedstawienie tego obiektu. (Poświadczony jest jeszcze tor kręglarski za nieistniejącą restauracją Bruno Sauera w Parku, ale o tym innym razem.)  Nie mniej ciekawi są zatrzymani w kadrze członkowie klubu, który mógł być stowarzyszeniem niemal elitarnym. Widzimy tu bowiem bardzo poważane w przedwojennym Drawsku osoby, przedsiębiorców, właścicieli sklepów i fabryk.


Warto przyjrzeć się tej wystrojonej drawskiej szajce, których nazwiska - a właściwie części z nich - umieszczone zostały pod zdjęciem w Dramburger Kreisblatt. Wykaz zacznijmy od górnego (stojącego) rzędu, który od lewej strony rozpoczyna Erich Ruel (1), właściciel sklepu, który znajdował się przy dzisiejszej ul. Sikorskiego. Kolejna osoba to Otto Pickert (2), zamieszkały przy Grulichstrasse (obecna ul. Obrońców Westerplatte) sekretarz podatkowy (Steuersekretar). Kolejna osoba (3) nie jest rozpoznana. Czwartą osobą jest dr Otto Wetzel (4), lekarz weterynarii. Piątą osobą jest Julius Weiland (5), właściciel fabryki tkanin znajdującej się nad Drawą, na poziomie mostu "za policją" w Parku Chopina. Kolejne cztery (6-9) osoby nie są znane, ale piątym, dość krępym, łysym panem jest nikt inny jak sam Otto Rambow (10), księgarz i wydawca ogromnej ilości pocztówek, dzięki którym dzisiaj możemy oglądać przedwojenne Drawsko. Jego sklep znajdował się niedaleko wlotu dzisiejszej ulicy Piłsudskiego (niem. Gr. Muhlenstrasse) w obszar Placu Konstytucji. Kolejna osoba to Berthold Fitz (11), dyrektor miejscowej i okręgowej kasy chorych (Allgemeine Orts- und Landkrankenkasse). Następną osobą jest Bernhard Landbrief (12), rentier. Obok niego stoi Wilhelm B. Weymann (13), handlarz i właściciel nieistniejącej już kamienicy na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i Pocztowej. Jako ostatni stoi sam Otto Arndt (14), właściciel całego hotelu, a także kręglarskiego przybytku. 

Pora przyjrzeć się osobom siedząco-półleżącym. Od lewej zaczynamy od Wilhelma Künkela (15), drawskiego kupca i restauratora. Obok niego siedzi dentysta Paul König (16). Kolejne dwie osoby (17, 18) nie są znane. Piątą osobą w rzędzie jest Bernhard Klein (19), budowlaniec i deweloper (?). Ostatnią siedzącą osobą jest nieznany z imienia dentysta Bernstein (20). Last but not least, na samym dole przysiadł sobie Dr Ruthenberg (21), dyrektor drawskiego gimnazjum. 

Umieszczone w powyższym wykazie informacje bazują na Dramburger Kreisblatt oraz drawskiej książce adresowej z 1925 roku (http://pommerndatenbank.de) oraz Heimat-Kalendarze z 1929 roku.

Komentarze

Popularne posty

Popularne artykuły