Willa Rosenfelda

Nie znamy dokładnej daty powstania budynku znajdującego się dzisiaj przy ul. Piłsudskiego 35 (Grosse Muhlenstrasse 45 wg numeracji niemieckiej). Wiemy natomiast, że obiekt ten był przed wojną willą mieszkalną należącą do drawskiego adwokata i notariusza Paula Rosenfelda, właściciela numeru 1 w drawskiej sieci telefonicznej. Rosenfeld był ponadto czynnym członkiem i sekretarzem drawskiego Stowarzyszenia Naukowego (niem. Wissenschaftlicher Verein) (1). Z tego czasu pochodzą dwie widokówki przedstawiające budynek, które powstały najprawdopodobniej na zamówienie Rosenfelda. 


Wydawcą pierwszej z nich jest firma papiernicza Bruno Riebanda z przedwojennego Lauenburga, czyli Lęborka. Widokówkę wysłano 17 maja 1915 roku.

Na drugiej widokówce przedstawiającej willę Rosenfelda znajduje się jej jej przydomek, czyli "Haus Margarete" - "Dom Margarete", który pochodzi najprawdopodobniej od imienia żony adwokata. Poniższe przedstawienie pochodzi ze strony dramburg.pl. 


Żona Paula Rosenfelda zmarła w nieznanych okolicznościach w marcu 1945 roku w zdobytym Dramburgu, on sam zmarł we wrześniu tego samego roku w Berlinie (Anschriften-Vermittlung ehem. Dramburg, Mitteilungsblatt nr 2, Dezember 1945). 

W kamienicy przed wojną mieszkała także rodzina Greggersen. Wilhelm i Gertruda Greggersen prowadzili sklep z kawą przy Grosse Muhlenstrasse 3, nieopodal dzisiejszego Placu Konstytucji. Po 1945 roku wraz z dziećmi - Ingrid i Hansem Wilhelmem - zamieszkali w niemieckim Schleswigu. Lokatorami budynku była także rodzina Schönrock - Paul i Martha z dziećmi: Eriką, Kurtem, Annelore i Ilse.

W marcu 1945 roku, w piwnicach willi powstały tymczasowe więzienie, wiemy o nich ze wspomnień Leny Brandt. Według informacji przekazanych przez Pana Bogdana Waldemara Jasińskiego, w latach powojennych budynek był siedzibą Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Następnie znajdowało się tu przedszkole, aby w końcu mieścić biura Urzędu Skarbowego. 

Na facebookowym profilu bloga, Pan Andrew Es wspomina, że w ogrodzie od strony ulicy miała znajdować się rzeźba przedstawiająca miniaturkę pałacu z wieżami na stromym wzgórzu, obiekt ten miał trafić na skwerek przy Domu Kultury, nieopodal wejścia do Biblioteki Publicznej, gdzie stał jeszcze w latach 90. XX wieku. 
 
(1) Dramburger Kreisblatt, nr 145, 10.12.1898, [str. 4]. 

Komentarze

Popularne posty

Popularne artykuły