Skarb średniowiecznych monet z Gudowa

Z wielu względów miło jest mi informować o takich zdarzeniach, a chodzi konkretnie o przekazanie do Muzeum w Koszalinie skarbu średniowiecznych monet znalezionego w Gudowie, które miało miejsce 9 września 2014 roku. Warto o nim pisać dziś, ponieważ monety po konserwacji trafiły niedawno do muzealnych gablot, gdzie można je oglądać na nowej wystawie numizmatycznej. Chociaż jest to znalezisko rozproszone i niekompletne, to zwłaszcza po wizycie w pracowni konserwacji, sprawia niesamowite wrażenie. Znalazcą skarbu jest Pan Wiesław Piotrowski - drawszczanin.

Mała próbka z gudowskiego skarbu. Denar z mennicy ze Spandau i grosz praski z miejscowości Kutna Hora. (grafika pochodzi z profilu facebookowego Muzeum w Koszalinie)

Do koszalińskiego Muzeum trafiło 18 dobrze zachowanych groszy praskich wybitych przez Wacława II i Jana Luksemburskiego, a także 69 denarów brandenburskich. Jak pisze na swoim profilu facebookowym Muzeum w Koszalinie: "z tej drugiej grupy monet tylko jeden egzemplarz da się przypisać określonemu władcy - Ludwikowi I Bawarskiemu (1323-1351). Pozostałe fenigi z uwagi na brak napisów dających informację o ich emitencie, przypisuje się ogólnie Wittelsbachom panującym w Marchii Brandenburskiej w latach 1323-1373." 

Skarb prezentowany był na wystawie czasowej "Skarby numizmatyczne ze zbiorów własnych Muzeum w Koszalinie" w 2015 roku. 




Komentarze

Popularne posty

Popularne artykuły